۳ نکته مهمی که استارباکس به من آموخت

۳ نکته مهمی که استارباکس به من آموخت

SHARE:

یک تجربه خواندنی از damian bazadona   چند هفته پیش در فرودگاهی در شهر آتلانتای آمریکا ایستاده بودم و دنبال یه مغازه استارباکس(starbucks) می گشتم....

یک تجربه خواندنی از damian bazadona

 

چند هفته پیش در فرودگاهی در شهر آتلانتای آمریکا ایستاده بودم و دنبال یه مغازه استارباکس(starbucks) می گشتم. اندکی عجیب بود. من از بچگی طرفدار برند دانکین دونات(dunkin donuts) بودم و می شود گفت از استارباکس متنفر بودم. چرا کار من به جایی رسیده که باید دنبال یک شعبه استارباکس بگردم؟

از آنجایی که استارباکس در هر جایی که لازم بوده یک شعبه زده و من هر بار که من به مسافرت های مختلف می رفتم به آن وابسته شده بودم. می شود گفت این برند بزرگ چیزی بیشتر از یک قهوه به مشتریان می فروشد. تمیز بودن، راحتی و کیفیت ثابت. یک فضای دلنشین و یک لیست استاندارد از نوشیدنی ها در استارباکس وجود دارد.

به استار باکس دعوت می شوید.

۱۰ سال پیش وقتی که مجبور بودم ساعت های زیادی خارج از آپارتمانم باشم، محیط استارباکس، دفتر غیر رسمی برای قرار ملاقات های من بود. کسب و کارم که بزرگتر شد هفت دفتر مجزا را افتتاح کردم ولی استارباکس هنوز جزئی از دفتر کارهای من بود. افراد زیادی را استخدام کردم، بازاریابی های زیادی کردم، با افراد مختلفی قرار ملاقات گذاشتم، مالیات خودم را پرداخت کردم و همه اینها بر پایه اتفاقاتی بود که در استارباکس برای من می افتاد.

در صدها شعبه استارباکس که من از نزدیک دیدم، حتی یک مورد هم سراغ ندارم که من احساس ناراحتی کرده باشم، بدون توجه به اینکه چند ساعت را در آنجا می گذراندم. در واقع هر بار که من به یکی از شعبه های همیشگی سر میزنم یکی از مهمانداران از من احوال پسرم را می پرسد.

موفقیت اتفاقی نیست. هیچ کسب و کاری یک شبه بزرگ نمی شود. یک مجموعه از طرز فکرهای مختلف است که یک مجموعه را بزرگ می کند. استارباکس دقیقاً مصداق این حرف من است. من استارباکس را به عنوان یک مدل موفق تحصین می کنم.

چیزی که من برای کارم الگو می گیرم

به عنوان یک صاحب کسب و کار من سه نکته اصلی را از تجربه استارباکس کسب کردم.

محتوای پیشنهادات استارباکس

استارباکس خوب می داند که محصولاتش چگونه با زندگی روزانه مشتریان همخوانی دارد. مثلاً می داند کیفیت محلی که شما قرار است در آن قهوه بخورید به همان اندازه اهمیت دارد که کیفیت آن قهوه اهمیت دارد.

ارزش مادام العمر یک مشتری

استارباکس در راستای موفقیت کسب و کارش باید تک تک مشتریان را بصورت مادام العمر راضی نگه دارد. خوشامد گویی به مشتریان با صدا زدن نام کوچکشان و استفاده از جدیدترین دستاوردها برای پرداخت هزینه از طریق تلفن همراه تجربه شما را از استارباکس لذت بخش تر می کند. استارباکس می داند چگونه شما را به خودش عادت دهد.

فرهنگ استارباکس

استارباکس به خوبی فرهنگ خودش را جا انداخته است و دارای مشخصه هایی است که آن را از سایر کافی شاپ ها متمایز می کند. اگر شما چشمان خود را ببندید و شما را به یک کافی شاپ در یک گوشه دنیا ببرند و سپس چشمانتان را باز کنید، با سرعت متوجه خواهید شد که آیا شما درون یک شعبه از استارباکس قرار دارید یا خیر. این یک بازاریابی موفق است.

اصلا عجیب نیست که استارباکس جزو بهترین کسب و کارهای دنیاست. بنابراین با توجه به این سرویس متمایز، پرداختن ۲ دلار برای یک فنجان قهوه از نظر من ایده آل است.

نظرات

وردپرس: 0
دیسکاز: 0