۹ نکته برای افتتاح موفق یک کافی شاپ یا کسب و کار مرتبط با قهوه

۹ نکته برای افتتاح موفق یک کافی شاپ یا کسب و کار مرتبط با قهوه

SHARE:

وقتی از بعضی از صاحبان کافی شاپ می پرسم چرا این شغل را انتخاب کردید اغلب به من جواب میدهند: چون فکر می کردیم شغل جالبی است. من هم در جواب می گفتم: این...

وقتی از بعضی از صاحبان کافی شاپ می پرسم چرا این شغل را انتخاب کردید اغلب به من جواب میدهند: چون فکر می کردیم شغل جالبی است. من هم در جواب می گفتم: اینجای کار جالب تر است که همه عمر را باید تلاش کنید و هفته ای ۹۰ ساعت کار کنید تا شاید بتوانید از پس هزینه ها برآیید!

اگر شما در فکر باز کردن یک کافی شاپ هستید ازخودتان سوالات زیر را بپرسید:

آیا برنامه پیشرفت در کسب و کارتان مشخص است؟ آیا ۱۵۰ هزار دلار پس انداز برای خرج کردن در فضای داخلی کافی شاپتان دارید؟ آیا ۵۰ هزار دلار دیگر در حسابتان در بانک پس انداز دارید که از پس بقیه هزینه ها بر بیایید؟ اگر جوابتان به این سوالات “ّبله” بود قبل از افتتاح کافی شاپ، بقیه موارد را در ادامه بخوانید.

۱ – یک منبع خوب برای خرید قهوه پیدا کنید.

یک پخش کننده قهوه خوب نه تنها به موقع قهوه شما را تامین می کند بلکه در مواقع لزوم با ایمیل، شبکه های اجتماعی و تلفن هم در طول روز در دسترس است. اگر همچین فردی پیدا کردید با او روابط تان را گسترش دهید و حتماً سر وقت پول را پرداخت کنید. همچنین یک محل خوب برای خریدن سایر وسایل مورد نیاز پیدا کنید. و البته هر زمان که لازم باشد می توانید این روابط را قطع کنید یا با سایر افراد جایگزینشان کنید.

۲ – دنبال یک جای خوب برای کسب و کارتان باشید – مثل یک جاسوس عمل کنید!

آیا جای مناسبی برای خرید یا اجاره پیدا کرده اید؟ قبل از عقد قرارداد، با ماشین به آنجا بروید و در پارکینگ یا در نزدیکی آنجا پارک کنید. بشمارید دقیقاً چند اتومبیل آنجا می توانند پارک کنند. در زمان های مختلف به آنجا سر بزنید. ببینید در ساعت چند نفر از آنجا عبور می کنند. زمان های مختلف به آنجا سر بزنید. ۲ صبح، ۸ شب، ۶ و نیم صبح!  در روزهای مختلف! ببینید چند نفر از آنجا رد می شوند. آیا افرادی که در آن منطقه در حال رانندگی هستند به قهوه احتیاج دارند؟ آیا جوان ها در آن محل دور هم جمع می شوند؟ آیا در آن محل چراغ راهنما پیدا می شود؟

در مورد کسب و کارهای دیگر در آن محل پرس و جو کنید. اگر کافی شاپ دیگری در آن محل تعطیل شده متوجه شوید علت چه بوده است. مطمئن شوید بهترین قیمت را برای اجاره یا خرید محل خواهید پرداخت وگرنه تا مدت ها تحت فشار خواهید بود تا زمانی که کاملاً شناخته شوید.

۳ – افراد مورد اعتماد پیدا کنید.

در ابتدا به یک وکیل یا مشاور املاک یا واسطه ی خوب نیاز پیدا خواهید کرد که بتواند بهترین قیمت را برای محل کارتان فراهم کند. سپس به دنبال یک حسابدار و یک صندوقدار بگردید تا حساب و کتاب هایتان را جمع و جور کنند. برای محل کارتان یک بیمه مناسب تهیه کنید تا همیشه خیالتان راحت باشد. اگر از برنامه خاصی در محدوده مغازه تان باخبر شدید بهترین راه های اطلاع رسانی از کسب و کارتان را پیدا کنید. و در آخر از یک نفر که دلسوز شما است بخواهید حواسش به مالیات، مجوزها و .. باشد. بقیه کار به خودتان بستگی دارد که سخت کار کنید.

۴ – در کارتان خبره شوید.

انواع آموزش ها را ببینید. انواع مختلف درست کردن قهوه، چای، یا هر نوشیدنی مرتبط دیگر. در همه چیز خبره شوید. هر چه می توانید در مورد قهوه ها مطلب بخوانید. کشورها و نام های مختلف قهوه. خاصیت هر کدام. روش های توصیه شده دم کردن بهتر قهوه. کتاب های مرتبط، جستجو در اینترنت و تحقیقات مرتبط را فراموش نکنید. در کارتان حرفه ای شوید. اطلاعاتتان را با خدمتکارانتان به اشتراک بگذارید.اگر آنها به این کار علاقه ندارند احتمالا به درد شما نخواهند خورد.

۵ – قیمت گذاری مناسب انجام دهید.

قیمت گذاری پیچیده است و آنقدرها هم سخت نیست. در مورد همه چیز خوب فکر کنید. چند فنجان کاپوچینو یا اسپرسو باید بفروشید تا دخل و خرجتان مساوی شود؟ هر روز چندتا باید بفروشید؟ به فکر اجاره هستید؟ امکان ارسال قهوه به بیرون وجود دارد؟ یک قانون نانوشته وجود دارد: اگر همه به قیمت هایتان اعتراض می کنند احتمالاً خیلی گران هستند. اگر کسی اعتراض نمیکند احتمالاً خیلی ارزان هستند. اگر فقط چند نفر اعتراض می کنند احتمالا درست قیمت گذاری کرده اید. قیمت گذاری، یک شبه انجام نمی شود و نیاز به آزمون و خطا دارید.

مادامی که شما کسب و کارتان را دارید همواره باید به قیمت ها توجه کنید. اگر خرجتان در حال زیاد شدن است قیمت ها را باید بالا ببرید. اگر قیمت ها را به میزان ناچیزی افزایش دهید آیا کسی اعتراضی می کند؟ باید امتحان کنید. اگر محصول متفاوتی ارائه کنید احتمالا با اعتراض مواجه نخواهید شد. اگر آنها شما را دوست داشته باشند از موفقیت شما خوشحال خواهند شد. و احتمالا آنها هم کسب و کاری دارند. پس وجود شما برای آنها مهم است.

روش دیگری برای قیمت گذاری هم وجود دارد که افراد کمی در مورد آن صحبت می کنند. محصول شما دقیقاً چقدر می ارزد؟ اگر یک مدل قهوه درست کنید که اسم عجیب و غریبی داشته باشد و ۴۰ دلار قیمت بخورد آیا کسی می تواند بگوید قیمت مواد اولیه آن چقدر است؟ چه اطلاعاتی از قهوه به مشتریان می دهید که قیمت را مشخص کند؟ آیا مواد اولیه درجه یکی استفاده می کنید؟ آیا از شبکه های اجتماعی برای ارتباط با مشتریان استفاده می کنید؟ اگر جواب شما به سوالات بالا بله است پس شما می توانید آن قهوه را به قیمت ۴۰ دلار بفروشید!

۶ – افراد مشتاق را استخدام کنید.

فروشنده استخدام نکنید. افرادی را استخدام کنید که لبخند می زنند و با چشمانشان با شما صحبت می کنند. افرادی که همیشه با اشتیاق و لبخند محصول شما را معرفی می کنند. تنها دلیلی که من یک کارمند را اخراج می کنم زمانی است که آنها دیگر لبخند نمی زنند. وقتی که کافی شاپ را افتتتاح کردید این مدل ها و رفتارها را به مهمانداران آموزش دهید. به آنها خوب حقوق بدهید و افرادی با رویاهای بزرگ را استخدام کنید.

۷ – رقیبان را به خوبی بشناسید.

این روزها همه در حال فروش قهوه فوری هستند. یه نگاه به اطراف مغازه تان بیندازید و ببینید وسط چند مغازه مشابه قرار گرفتید. چشمتان به مغازه های اطراف باشد و کسب و کارهای جدید را زیر نظر بگیرید. هر روز از خودتان بپرسید اطراف من چه کسی همین کار من را انجام می دهد؟ اگر جوابتان هیچ کس بود پس در مسیر درستی قرار دارید.

۸ – مشتاق و علاقه مند به کارتان باشید.

بعد از همه این نکات باید از کارتان لذب ببرید. یک ضرب المثل است که می گوید: شما باید با لبخندتان دنیا را عوض کنید. شما به عنوان صاحب کسب و کار از شغلتان، محصولاتتان و مشتریانتان راضی بودید پس فروشتان روز به روز بیشتر می شود. مشتریان دوست دارند از افراد شاداب خرید کنند.

۹ – از اهداف نهایی تان آگاه باشید.

در نهایت به یاد داشته باشید که شما یک کسب و کار جدید باز کرده اید که زندگی تان رشد کند. ممکن است عجیب به نظر برسد ولی شما باید همزمان که به فکر رشد کسب و کارتان هستید به فکر خارج شدن از آن هم باشید. اگر به کارتان علاقه داشته باشید، ساعت های زیاد کار کردن شما را آزار نخواهد داد. به هر حال اگر شما ساعت های زیادی کار کنید شما احتمالاً بعد از سه سال از کارتان متنفر خواهید شد. برنامه تان را طوری بچینید که بهترین ها را استخدام کنید تا خودتان بتوانید به راحتی از محل کار خارج شوید.چرا زمانی را که می توانید با خانواده بگذارید را در محل کار بگذرانید؟ اگر بتوانید این کار را انجام دهید می توانید بگویید که یک فرد موفق هستید.

 

نظرات

وردپرس: 0
دیسکاز: 0